Pokazuję jak skutecznie inwestować na rynkach finansowych. Pozdrawiam Robert Smug.

pl en

Jak interwał czasu wpływa na Twoje zyski?

Dodano: 12-Paź-2016

W tym wpisie postanowiłem poruszyć dość ciekawy, według mnie temat interwału czasowego, na którym tradujesz i opowiedzieć o oczekiwanych zyskach, jakich możesz się w związku z tym spodziewać.

Myślę, że nad tym zagadnieniem nikt się za bardzo nie zastanawia, a jest ono ciekawe, a jego zrozumienie pomoże części osób wybrać właściwy interwał czasowy do inwestowania względem oczekiwanych zysków. Przy wyborze właściwego interwalu czasowego trzeba też wziąć pod uwagę czas, jaki jesteś w stanie poświęcić na Trading w ciągu dnia. I tutaj, jak podejrzewam, pojawią się pierwsze rozbieżności pomiędzy naszymi oczekiwaniami a możliwościami.

Zacznijmy jednak od tego, abyś właściwie zrozumiał, o czym piszę. Mówiąc o interwale czasowym, mam na myśli odpowiedni TimeFrame taki, jak na pokazanym poniżej zdjęciu z platformy MT4.

2016-10-12_135012

Oczywistym jest, że im mniej masz wolnego czasu, tym interwał, na którym inwestujesz powinien być wyższy. Jeśli pracujesz od 8-9 do 16-17 i nie masz możliwości śledzić notowań, to powinieneś zdecydować się na wyższy interwał D1 lub nawet W1.

Co wiąże się z inwestowaniem na tak wysokich interwałach?

Należy uświadomić sobie, że prawdopodobnie regularne jeśli się pojawią, to w odległym czasie. Minimalny okres, jaki powinieneś przyjąć dla takiego interwału to min. 1 rok. Dobrze jeżeli będzie to jednak 5 lat. Dlaczego tak należałoby do tego podejść? Na wysokich interwałach sygnały transakcyjne u doświadczonych inwestorów pojawiają się zdecydowanie rzadziej niż na niskich, transakcje też trwają długo, zwłaszcza te zyskowne, a co za tym idzie, jakieś konkretne zyski też pojawiają się po dłuższym czasie. Należy to tylko sobie uświadomić i nie mieć zbyt wygórowanych oczekiwań. Nie jest to także coś, co przemawia przeciwko inwestowaniu na tak wysokim interwale. Dla wielu osób ma on swoje plusy, zdecydowanie łatwiej zarabiać pieniądze na tym interwale niż na niższych. Przykłady chociażby znanych inwestorów, którzy dorobili się dużych pieniędzy inwestując na interwale dziennym.

Ale nikt nie lubi czekać. Każdy podświadomie chce zarabiać szybko i najlepiej od razu. Czy taka opcja jest w ogóle możliwa? O tym w tekście poniżej.

Jeżeli natomiast pracujesz i masz możliwość spojrzenia chociażby raz na godzinę na wykres, to możesz zainteresować się DayTradingiem. Pod pojęciem DayTradingu rozumiem inwestowanie głównie na interwałach H1, M30 i M15. DayTrading jest tym rodzajem tradingu, którym zajmuje się większość Traderów/Inwestorów, nawet gdy nie mają czasu. 🙂 Wymaga on dużej dyscypliny, doświadczenia i przede wszystkim zmienności na rynku w ciągu dnia. Jeżeli będziesz należał do 20% osób na rynku, które potrafią zarabiać grając w ujęciu dziennym, to wcale nie będzie Ci łatwiej zarobić więcej niż Inwestorzy inwestujący na interwale dziennym. Wg mnie szanse jednych i drugich są podobne. Poza tym, będziesz narażony na wiele dziennych zawirowań, których na D1 nie widać. Dlaczego tak się dzieje? Inwestując jako DayTrader będziesz wykonywał zdecydowanie więcej transakcji niż osoba inwestująca na wyższych interwałach. A moje doświadczenie podpowiada mi, że więcej wcale nie oznacza lepiej.

Na końcu przyjrzyjmy się trochę „dłuższemu” scalpingowi.

Jeżeli jeszcze nie spotkałeś się z tym pojęciem, scalping jest to otwieranie i zamykanie pozycji w dość krótkim czasie. Inwestujemy zwykle na interwale jedno i/lub pięciominutowym. Piszę także o dłuższym, ponieważ klasycznie w scalpingu pozycje są zamykane przy 2-5 pipsach zysku, a ja raczej piszę o zyskach w przedziale od 5 do 30 pipsów przy SL nie większym niż 5-15 pipsów. Po pierwsze, aby inwestować w ten sposób musisz mieć jakiś okres w ciągu dnia, który poświęcisz tylko na to zajęcie. Scalping wymaga posiadania w miarę precyzyjnej metody wejścia i wyjścia z rynku, niezwykłej cierpliwości, skupienia uwagi i dyscypliny. Scalping to czysty Trading, który nie ma już nic wspólnego z inwestowaniem. Liczy się tylko to, co się dzieje na wykresie tu i teraz. Wcześniej zadałem pytanie, czy da się zarobić dużo i szybko? Wg mnie można to zrobić dzięki tej technice gry, jednak jest wiele ale. Po pierwsze, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje do tego rodzaju tradingu i wszystkie wyżej wymienione cechy oraz System. Podsumowując, jest to sposób inwestowania dający największe możliwości dużego zarobku, ale wymagający największego poświęcenia czasu.

Przy scalpingu ważny jest także broker z odpowiednio niskim spreadem.

Wśród brokerów, których polecam, idealne warunki do tego rodzaju tradingu oferuje broker PEPPERSTONE, o którym więcej przeczytasz tutaj. Natomiast przy inwestowaniu na interwale D1 lub przy DayTradingu, polecam brokera XTB. Więcej na temat tego brokera możesz przeczytać tutaj.

Na koniec dodam, że niezależnie od tego, jaki interwał czasu Cię interesuje, aby być dobrym traderem trzeba mieć też odpowiednie nastawienie mentalne, albo je wyćwiczyć, ale to już jest temat na inny wpis. 🙂

Można też oczywiście inwestować za pomocą EA. Ja obecnie mniej więcej 70% inwestycji przeprowadzam automatycznie, a jedynie 30% manualnie. Dobrym przykładem automatu jest mój System na Ropę EA OIL Trader, o którym możesz przeczytać tutaj lub klikając w obrazek poniżej. Osiąga on całkiem niezłe wyniki, w tym roku już ponad 200%. System EA OIL Trader jest przykładem połączenia Systemu DayTradingowego z Systemem na interwał dzienny, utrzymuje on swoje pozycje czasami ponad tydzień.logoOil

 

W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Mail: robert (at) profittrader.pl

lub na Skype: smug.robert lub po prostu zadzwoń +48 698 668 336

Pozdrawiam serdecznie

Robert Smug

Trader, Inwestor, MBA

PS
Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowymi informacjami o EA i jej wynikach, kliknij poniżej i zapisz się na listę:

 

2015-10-25