Pokazuję jak skutecznie inwestować na rynkach finansowych. Pozdrawiam Robert Smug.

pl en

Podsumowanie wyników konkursu XTB Live Trading

Dodano: 21-maj-2017

Podsumowanie wyników konkursu XTB Live Trading

19 maja zakończył się konkurs inwestycyjny organizowany przez firmę XTB, w którym i ja brałem udział. Był to konkurs na rachunkach realnych, każdy z uczestników musiał zasilić konto kwota 10 000 PLN. W konkursie wzięło udział ok 70 osób. 18 osobom udało się uzyskać pozytywna stopę zwrotu. W moim przypadku to było mniej więcej 13 miejsce wśród osób, które osiągnęły pozytywną stopę zwrotu. W konkursie brałem udział pod pseudonimem „Adeus America” i zakończyłem go ze stopą zwrotu na poziomie 7,17%. Link do wyników konkursu znajdziesz tutaj.

Poniżej opisuję jak wyglądało moje uczestnictwo w konkursie, wspominam także wielkich nieobecnych, day traderach, innych szkoleniowcach, oraz pisze kilka słów o moim trochę rozczarowaniu wynikami pewnej grupy.

Na początku chciałbym bardzo pogratulować zwycięzcom, duży szacunek za wynik. Wg mnie to był typowy konkurs Day Tradingowy, ja do Day Traderów się nie zaliczam ale w konkursie postanowiłem wziąć udział. Pewnym ograniczeniem było dla mnie to, że o konkursie dowiedziałem się po tym jak w trakcie jego trwania miałem zaplanowany wcześniej inny wyjazd, który spowodował, że na rachunku traderowałem tylko do poniedziałku 15 maja czyli w sumie 6 dni.

Początek miałem fatalny, z racji, że obecnie prawie nie traduje manulanie to pogubiłem się na początku a dokładnie na rynku ropy. Pierwsze 3 transakcje wygenerowały mi stratę rzędu 1 500 PLN. Doświadczenie i wiedza jednak spowodowały, że szybciutko zwarłem szeregi i 4 transakcja, także na ropie, wygenerowała mi zysk rzędu 1 800 PLN odrabiając straty i pozwalając wyjść na mały plus. W piątek 12 maja otworzyłem pozycję długą na bawełnie. Całe kluczowe wydarzenie rozegrało się na tym instrumencie w poniedziałek. W pewnym momencie pozycja generowała już mi zysk rzędu +32%. Potem cena się cofnęła i zamknęła mi pozycję w sumie z zyskiem na całym koncie +7,17%. Od wtorku już nie otwierałem żadnej pozycji, ponieważ nie miałem przez większość dnia dostępu do rynków.

To co jest pozytywne to, że w sumie od -15% w dołku do +32% w peak`u moje konto urosło o prawie 50%. Po drugie dzięki doświadczeniu z tradingu mechanicznego-automatycznego dokładnie wiedziałem co należy zrobić aby odrobić stratę i wyjść na plus, czego też możesz nauczyć się na moim szkoleniu indywidualnym, o którym więcej przeczytasz pod tym linkiem. Z udziału w konkursie nie jestem zadowolony do końca i na pewno będę się starał poprawić swój wynik w tak krótkim konkursie w przyszłości. 🙂

A teraz kilka słów o wielkich nieobecnych. Z racji, że to był konkurs bardziej day tradingowy, bardzo dziwni mnie nieobecność kilku traderów-szkoleniowców specjalizujących się w DayTradingu, którzy to wcześniej krytykowali mój trading, a sami jak jest okazja aby pokazać co warte są ich techniki nie biorą w nim udziału. Natomiast chętnie pokazują się podczas konferencji ucząc innych wg mnie mało wartych technik w długim terminie czasowym, na które bym bardzo uważał. Zanim zdecydujesz się na szkolenie u takich osób poproś najpierw o konkretne wynik długookresowe a nie z pojedynczych transakcji. Panowie nie ma co chować głowy w piasek, boicie się utracić swój wizerunek nieomylnych osób? 🙂

To co mnie zaskoczyło to bardzo słaby wynik traderów z pewnej grupy. Oferowana tam obecnie wiedza, po wynikach jakie pokazali traderzy z tej grupy, słabo się sprawdza. Mam wrażenie, że większość chciała odnieść spektakularny sukces, który trudno osiągnąć bardzo dużo ryzykując, jest on możliwy ale tylko dla nielicznych, powiedziałbym dla pojedynczych osób, lepiej brać małymi porcjami i powoli budować zyski. Nasze szanse wtedy statystycznie na przetrwanie wzrastają.

Oczywiście patrząc na wyniki najlepszych w tym konkursie sam mogłem osiągnąć lepszy ale ja jeszcze ostatniego słowa nie powiedziałem 🙂

Pozdrawiam

Robert Smug