Pokazuję jak skutecznie inwestować na rynkach finansowych. Pozdrawiam Robert Smug.

pl en

Jak rozgrywam pozycje na wykresie dziennym, konkretny przykład!

Dodano: 27-wrz-2019

Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami przykładem jak wygląda u mnie proces inwestowania na wykresie dziennym (D1), od wyboru instrumentu, poprzez prowadzenie pozycji do jej zamknięcia. Posłużę się przy tym trzema krótkimi filmikami video, będącymi zapisem transmisji na żywo (live) jakie prowadziłem na moim funpage`u na Facobook`u (przy okazji warto polubić moją stronę bo za chwilę mogę pojawić się nowe takie transmisje, link do niej znajduje się tutaj).

Dlaczego warto abyś przeczytał ten wpis do końca?

Chcę Ci pokazać, że skuteczne inwestowanie to nie jest jakieś czary mary, tajemna wiedza dla nielicznych, ale uporządkowany, powtarzalny proces. Jeżeli ktoś chce być skuteczny to taki proces musi sam sobie stworzyć lub się go nauczyć od kogoś, kto już go posiada.  We wpisie tym opisuję jak ten proces wygląda u mnie.

Dlaczego wykres dzienny?

Ponieważ wtedy nasze zaangażowanie czasowe w inwestowanie jest ograniczone do minimum i pozostały czas możemy wykorzystać w inny produktywny lub bezproduktywny sposób. Ewentualną alternatywą dla inwestowania na wykresie dziennym jest albo handel za pomocą automatów (handel automatyczny) albo day-trading. Co do day-tradingu to ostatni raport jaki pojawił się ostatnio w sieci wylał dość duży kubeł zimnej wody na wszystkich day-traderów. Wnioski jakie z niego płyną są raczej druzgocące: po pierwsze inwestor indywidualny nie jest w stanie zarobić na day-tradingu, a zarabia na nim mniej niż 3% inwestorów, w długim okresie czasu. Opis raportu znajdziecie na stronie Zero Hedge pod tym linkiem. A jak trudno na czymś zarobić, czytaj statystycznie jest to mało prawdopodobne, to lepiej zając się takim rodzajem tradingu, gdzie nasze szanse są zdecydowanie większe. I szanse takie daje wg mnie inwestowanie na interwale dzienny.

Jak wygląda moje inwestowanie w praktyce?

Mój proces inwestowania dzielę obecnie na 3 części, każda z nich jest bardzo ważna i charakteryzuje się innymi aktywnościami z mojej strony, oczywiście bardzo często nakładają się one na siebie.

Zacznijmy od tego, że dobry inwestor powinien zachowywać się jak drapieżnik na polowaniu, a nie zwierzęta hodowlane na pastwisku. Powinien wchodzić na rynek kiedy faktycznie jest dobra okazja do zajęcia pozycji czyli atakować „ofiarę” kiedy faktycznie ma szanse na to, że coś „zje”, a nie ciągle siedzieć na rynku z otwartymi pozycjami, czyli parafrazując skubać trawę na pastwisku bo jest dostępna. Dlaczego tak a nie inaczej to jest temat na inny wpis, który może kiedyś powstanie 🙂

Obecnie mój proces inwestycyjny rozpoczyna się od wyszukiwania instrumentów, które mnie interesują pod kontem mojej metodologii. Zaczynam od przeglądania wykresów, łącznie przeglądam co tydzień około 80 instrumentów. Ciekawych dla mnie, czyli takich na których skupiam swoją większa uwagę, z reguły jest 4-7. Następnie po wytypowaniu wąskiej grupy instrumentów, które mnie interesują szukam informacji na ich temat takich jak np. co stoi za danych ruchem i oceniam czy ten ruch ma szansę na dalszą kontynuację. Na tym etapie  mogą też pojawić się jakieś dodatkowe instrumenty, których nie brałem pod uwagę podczas przeglądania wykresów. Oczywiście wszystko to jest subiektywna moja ocena, na podstawione własnej wiedzy i doświadczenia. I to jest pierwszy etap całego procesu wyszukiwania okazji inwestycyjnych. Ten etap prawdę mówiąc jest najbardziej pracochłonny i wymaga dużej systematyczności. Wszystkie instrumenty na platformach z jakich korzystam, np. XTB, ICMarkts,  przeglądam tylko raz w tygodniu. Instrumentom, które najbardziej mnie interesują przyglądam się codziennie. Mnie więcej wynikiem takiej pracy było nagranie pierwszego video 06.09.2019 r. i omówienie bawełny jako potencjalnego instrumentu do wzrostów:

Drugi etap to konkretne wytypowanie instrumentów na jakich będę inwestować, z reguły 1-2 z grupy 4-7. Następnie wybór dobrego miejsca na wejście w pozycje poprzez złożenie zleceń oczekujących, przez które otwieram pozycje w około 80% przypadków lub ręczne otworzenie pozycji. Ten etap to także rozpoznanie potencjalnych ryzyk jakie wiążą się z handlem na danym instrumencie, takich jak np godziny handlu, rolowanie kontraktów, ważne raporty etc, wyznaczenie miejsca stop loss oraz wielkości pozycji z jaką otworzę pozycję. Dalej to już oczekiwanie, jeżeli pozycja otwiera się poprzez zlecenie oczekujące, na otwarcie pozycji. Czasami może to trwać nawet kilkanaście dni, czasami do otwarcia pozycji może nie dojść w ogóle jeżeli cena zmienia kierunek. Etap ten kończy się kiedy pozycja zostaje otwarta. W drugi live, jaki prowadziłem 13.09, pokazywał efekt pracy z drugiego etapu. Pozycja jaką wtedy pokazywałem nie była przypadkowa.

Etap trzeci to zarządzanie otwartą pozycją, moment jej zamknięcia, analiza wyników oraz poprawności przeprowadzenia całego procesu inwestycyjnego. Pozycję mogę mieć otwartą od kilku godzin nawet do 2 miesięcy, wszystko zależy od dynamiki rynku. Jest to rzecz na którą nie mam dużego wpływu, wszystko jest w rękach rynku w przeciwieństwie do etapu pierwszego i drugiego kiedy to na większość decyzji mam wpływ. Zarządzanie pozycją ogranicza się do ewentualnej korekty zlecenia stop loss w miarę jak cena przesuwa się w moim kierunku czyli jak pozycja zarabia, nigdy SL`a nie zwiększam. Czasami do otwartych pozycji nie wyznaczam zleceń takie profit, tylko czekam jak zamkną się na przesuniętym SL`u. Poza samym zarządzaniem pozycją analizuję też pojawiające się informacje o danym instrumencie, pod kontem ewentualnych ryzyk. Jak już pozycja zostanie zamknięta analizuję czy wszystko co zrobiłem było przeze mnie przeprowadzone poprawnie, przy zestawie informacji jakie posiadałem na dzień zamknięcia się pozycji. Zastanawiam się też co ewentualnie mogę poprawić następnym razem.  Podsumowanie trzeciego etapu pokazuje video nr 3:

Czy takiego podejścia może nauczyć się każda osoba?

Na video zobaczyłeś moją pozycję ale nie tylko ja osiągnąłem pozytywny wynik na Bawełnie, czy wcześniej na DAX (instrument miesiąca w sierpniu, więcej tutaj). Także osoby obserwujące mój blog i uczestniczące w spotkaniach Trend Trader potrafią bardzo dobrze radzić sobie na rynku, obserwując to co robię na co dzień, na podstawie tego co opisałem powyżej samodzielnie świadomie podejmując decyzje inwestycyjne.  Poniżej wklejam pozycje osoby, z którą mam przyjemność obecnie współpracować od maja z krótkim jej komentarzem. Mam nadzieję, że się na mnie nie obrazi za to a Tobie da pożądaną dawkę inspiracji.

 

.

Chcesz poznać bliżej każdy z powyższych elementów dokładnie i móc mieć podobne zagrania?

To co opisałem powyżej może posłużyć jako dobry wstęp do stworzenia własnego stylu inwestowania. Zajmuje to jednak zawsze trochę czasu. Każdy z czytających ten wpis może skorzystać także ze zdecydowanie szybszej drogi. Mega szybka to skorzystanie z mojej wiedzy i doświadczenia za pomocą szkolenia indywidualnego połączonego z 6 miesięczną obserwacją tego jak inwestuje. Jeżeli jesteś zainteresowany taką formą zdobywania wiedzy to zapoznaj się z opisem tego szkolenia tutaj: http://bit.ly/szkolenie-1-na-1

Druga opcja to uczestnictwo w moim warsztacie internetowym jakie organizuje co jakiś czas Trend Trader. Nową edycję szkolenia planuję na początku przyszłego rok. Jeżeli chcesz być powiadomiony kiedy planuję uruchomić na nie zapisy i otrzymać lepszą propozycję na start to zapisz się na listę priorytetową poprzez kliknięcie linku poniżej. To nic nie kosztuje a może wniesie coś dobrego dla Ciebie.

 

Pozdrawiam i dziękuję!

Robert Smug

Trader, Inwestor, MBA, Doradca Inwestycyjny (740)

Masz pytania dzwoń: +48 698 668 336

PS.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowymi informacjami o moich wpisach, webinarach i systemach, kliknij poniżej i zapisz się na listę.

Polub moją stronę na Facebook`u: https://www.facebook.com/ProfitInvestingEU/

Subskrybuj też mój kanał na YouTube tutaj.

Informacje przedstawione na tej stronie nie stanowią „rekomendacji inwestycyjnych”, ani „informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku). Osoby czytające treści, które są tu publikowane, podejmują decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.