fbpx

Pokazuję jak skutecznie inwestować na rynkach finansowych. Pozdrawiam Robert Smug.

pl en

Czy handel automatyczny to przyszłość?

Dodano: 11-Cze-2016

Myślę, że jest to bardzo dobry pytanie, na które postaram się odpowiedzieć, bazując na dwóch ciekawych artykułach z bardzo poważanych i dobrze znanych światowych serwisów informacyjno-ekonomicznych: Bloomberg i CNBC. Pierwszy z nich nosi tytuł „Hedge fund robots crushed human rivals in 2014″, co w wolnym tłumaczeniu można przetłumaczyć: „Fundusze Hedżingowe używające EA w 2014 r. zmiażdżyły swoimi wynikami fundusze, gdzie decyzje inwestycyjne podejmowane były przez ludzi”. Artykuł ten ukazał się na portalu CNBC i jest dostępny po kliknięciu ten link. Drugi artykuł nosi tytuł: „Hedge Funds Almost Double Currency Algo Trading” i ponownie w wolnym tłumaczeniu można go przetłumaczyć w następujący sposób: „Fundusze Hedżingowe prawie podwoiły ilość transakcji realizowanych za pomocą EA”. Artykuł ten jest dostępny w serwisie Bloomberg pod tym linkiem, jeżeli ktoś chce się zapoznać z jego pierwotną wersją.

Co ciekawego dowiadujemy się z tych artykułów, o czym nikt jakoś w Polsce nie mówi?

Przypomnę tylko, że obecnie w naszym kraju panuje przekonanie, że najlepszą osobą podejmującą decyzje w tradingu jest człowiek. Ja mam trochę inne zdanie na ten temat. Wg mnie człowiek jest świetnym twórcą Strategii, ale najsłabszym ogniwem jeżeli chodzi o ich egzekucje. Wykonywanie zleceń i całych założeń Strategii powinno zostawić się automatom, a rola człowieka powinna być zminimalizowana. Człowiek poza wymyślaniem dobrze sprawdza się też jako nadzorujący prawidłowe działanie EA. Tak w tej chwili działam ja. 90% zleceń, których dokonuję na swoich kontach, wykonywanych jest przez moje EA. Moja rola ogranicza się tylko do wymyślania strategii i nadzoru nad nimi.

Przejdźmy do artykułu z serwisu CNBC. Jak możemy z niego wyczytać, w 2014 r. fundusze wykorzystujące EA osiągnęły zdecydowanie lepsze stopy zwrotu niż fundusze, gdzie decyzje tradingowe podejmowali ludzie. Najlepszy fundusz uzyskał stopę zwrotu na poziomie ponad 60% w skali roku. Przy ograniczeniach, jakie nakłada się na te instytucje co do ryzyka oraz dźwigni, jaką one wykorzystują, z reguły 1:10, jest wynikiem rewelacyjnym. Prym wśród najlepszych funduszy wiodły te, które wykorzystywały Strategie Trend Followingowe, czyli podążające za trendem, na których ja także obecnie bazuję swój trading. Takie wyniki potwierdzają tylko słuszność obranej przeze mnie drogi. Przy okazji zachęcam wszystkich, którzy zastanawiają się , jakie wybrać Strategie, aby zainteresowali się właśnie Trend Followingiem.

W artykule jest także informacja, że nie każdy rok był tak udany jak 2014 r. Jest to także zgodne z testami wyników moich strategii. Jednak jak widać na zdjęciu poniżej, na 11 lat, za jakie podawane są statystyki, tylko 3 były stratne i to w sumie prawie o 50% mniej niż średni zysk dla wszystkich funduszy wykorzystujących EA w 2014 r. A to oznacza, że starta ta była odrobiona i to z nawiązką.

2016-06-11_224554

Drugi artykuł z Bloomberga dotyczy rynku walutowego.

Tutaj autorzy podają jeszcze ciekawsze dane. Jak możemy z niego wyczytać, w 2015 r. fundusze hedżingowe podwoiły ilość wykonywanych przeze nie transakcji za pomocą EA z ogólnej liczby 33% do 61%. Myślę, że te dane mówią same za siebie, EA rządzą na rynku forex, trading wykonywany przez ludzi coraz bardziej się marginalizuje. Gdy dodam do tego artykuł, który ukazał się jakiś czas temu na Bloombergu o wymierającym gatunku Traderów w instytucjach inwestycyjnych, to przynajmniej dla mnie oczywistym jest fakt, że duzi gracze już jakiś czas temu zauważyli, że aby być bardziej skutecznym i odnosić lepsze wyniki niż większość, trzeba wyeliminować najbardziej zawodny element w Tradingu, czyli człowieka, powierzając mu role do jakich najbardziej się nadaje, czyli tworzenie nowych rzeczy i nadzoru.

Wg mnie Trading Automatyczny to obecnie przyszłość. Daje on zdecydowanie większej liczbie osób szanse na odniesienie sukcesu niż trading manualny. Potwierdzają to także statystyki ogólnej zyskowności Traderów, obecnie wg mnie zarabia max 5% ludzi, 95% traci. Jak do tego dodać kult tradingu manualnego i wszechobecny bełkot analityków i osób wychwalających techniki, na których nie da się zarobić, to taki stan rzeczy mnie nie dziwi. Mam nadzieję, że mój artykuł dał Ci do myślenia. Pamiętaj, też że aby zarabiać regularnie, nie możesz myśleć jak większość, bo większość zawsze traci. 😉

Zapraszam Cię także do zapoznania się z moją propozycją dwóch moich automatów (EA): EA OIL Trader: https://robertsmug.pl/produkt/ea-oil-trader-1-10/ i EA Freedom:  https://robertsmug.pl/produkt/ea-freedom-1-15/

 

PS

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowymi informacjami, a nie jesteś jeszcze na mojej liście mailingowej to kliknij poniżej i zapisz się na nią:

2015-10-25

W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Mail: robert (at) profittrader.pl

lub na Skype: smug.robert lub po prostu zadzwoń +48 698 668 336

Pozdrawiam

Robert Smug