fbpx

Pokazuję jak skutecznie inwestować na rynkach finansowych. Pozdrawiam Robert Smug.

pl en

Czym różni się trading automatyczny od intuicyjnego/manualnego?

Dodano: 4-cze-2020

Czym różni się trading automatyczny od intuicyjnego/manualnego?

Witajcie,

Dziś przedstawię od strony praktycznej czym różni się trading automatyczny od intuicyjnego/manualnego. Z wpisem tym przede wszystkim zalecam aby zapoznały się osoby, które w swoim tradingu zamierzają korzystać lub korzystają z automatycznych strategi inwestycyjnych potocznie zwanych automatami. Wskażę też kilka błędów, które warto unikać.

Dlaczego ten EA nie gra?

Zacznijmy od tego, że należy sobie uświadomić jedną rzecz – trading manualny to nie to samo co trading automatyczny. W tradingu manualnym to my sami decydujemy, kiedy otworzymy pozycję, jaki sposób zabezpieczania pozycji wybierzemy, jak duża będzie wielkość pozycji, kiedy ją zamkniemy.

W przypadku inwestowania za pomocą EA mamy wpływ na zdecydowanie mniejszą ilość rzeczy, najczęściej decydujemy o wielkości pozycji jaką ma inwestować EA a resztą już powinna zająć się automat. To też ma swoje plusy, EA czeka z otwarciem pozycji do czasu aż pojawi się okazja do otworzenia pozycji, na podstawie zaszytej w kodzie przewadze nad rynkiem. Jeżeli ta przewaga jest zdefiniowana w sposób prawidłowy i potwierdzony testami EA powinna dać nam zarobić pieniądze w długiej perspektywie czasowej. Takie zachowanie powoduje też to co odróżnia EA od ludzi, ludziom często brakuje cierpliwości, automaty nie mają tego problemu.

I tutaj bardzo często pojawia się wiele nieporozumień miedzy użytkownikami EA. Załóżmy mamy zyskowny automat, na instrumencie na którym on inwestuje, widzimy okazję do otworzenia pozycji i dziwimy się czemu EA nie otwiera żadnej pozycji. Odpowiedź jest bardzo prosta EA nie patrzy na rynek w ten sam sposób co my. EA dopiero otworzy pozycję jak zostaną spełnione warunki do jej otwarcia. To często też jest pewna przewaga ludzi nad automatami, potrafimy prędzej reagować na ruchy na rynku, jesteśmy szybsi i bardziej elastyczni.

Ale też jest druga strona tego medalu, my ludzie często ładujemy się w pozycje, których później żałujemy, że otworzyliśmy, albo żałujemy, że nie otworzyliśmy jakiejś. Nie ustawiliśmy SL albo ustawiliśmy za duży. Generalnie EA nie mają tego problemu. Jeżeli EA ustawi SL i TP to zlecenie zamknie się na którymś z tych poziomów.

Zrozumień przewagę statystyczną.

Kolejnym ważnym problemem z jakim widzę, że wiele osób na problem to zrozumienie czym jest przewaga statystyczna. Aby zarabiać na rynku, nie ważne czy inwestujemy w sposób manualny czy automatyczny, musimy inwestować na podstawie jakiegoś sposobu, który da nam w długiej perspektywie czasowej przewagę statystyczną czyli w ogólnym rozrachunku nasz przychód z inwestycji będzie większy niż wszystkie koszty jakie ponieśliśmy: Zyskowne pozycje – stratne pozycje – prowizje, swapy – podatki = ZYSK. Warto ten wzór zapamiętać, trading czy inwestowanie sprowadza się tylko do niego w długiej perspektywie czasowej.

Dalej to czego nie wiemy, to nawet jak posłujemy się zyskownym podejście do rynku/techniką, jak ułożą się wyniki naszych poszczególnych zagrań. Czy będą to pozycje zyskowne czy stratne. Ich układ zawsze jest losowy i niezależny od siebie. Mogą to być zagrania: Zysk, Zysk, Strata, Zysk, Zysk, Strata, jak również: Strata, Strata, Strata, Zysk, Zysk, Zysk, Zysk. To oznacza, że musimy odpowiednio dobrać wielkość pozycji do akceptowanego przez nas ryzyka. Oraz po prostu uzbroić się w cierpliwość i czekać. Możemy trafić przecież na bardzo słaby okres kiedy to wyniki pozycji ułożą się dla nas nie korzystanie. Po każdym słabszym okresie jednak przychodzą dobre.

Osoby, które tego nie rozumieją, z reguły porzucają jakąś zyskowną technikę, automat po serii własnych tych słabszych pozycji. Czasami po prostu trzeba pozwolić EA inwestować, trzymając się ram związanych z zarządzaniem ryzykiem. Seria zysków jak i strat będą pojawiać się zawsze, trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość.

Zdecydowanie trudniej mają osoby, które inwestują bez jakiegokolwiek przetestowania swojego podejścia. Z moich obserwacji wynika, że na początku myślą, że trading to tylko zyskowne pozycje. A jak pojawia się seria strat emocje u nich biorą górę nad rozumem i katastrofa na koncie gotowa.

W tym temacie inwestowanie za pomocą automatów jest zdecydowanie bardziej przewidywalne. Po pierwsze możemy prawie zawsze sprawdzić w testach czy nasze podejście jest skuteczne. Po drugie ile mniej więcej możemy zarobić. Po trzecie ile potencjalnie możemy stracić i na tej podstawie, dobrać wielkości pozycji do naszych preferencji odnośnie ryzyka. Po czwarte jak system nasz nie wypali zawsze możemy ustalić kiedy przestać go używać aby nie narażać się na dodatkową stratę.

Światowe trendy są nie ubłagane, coraz więcej instytucji, funduszy, traderów skłania się w kierunku tradingu automatycznego. Generalnie mnie to nie dziwi. Jeżeli ktoś ma skuteczną strategię inwestycyjną, zawsze może odnieść lepsze rezultaty po jej zautomatyzowaniu. Często też okazuje się, że strategia, która wydawał nam się skuteczna po automatyzacji taką nie jest, co może być dobrą wskazówką do tego dlaczego się nie zarabia. Coraz głośniej też mówi się o tzw. o tzw. „Algo-human-tradingu” ale o tym napisze w którymś z kolejnych wpisów, gdyż jest to też także bardzo ciekawy temat.

W miedzy czasie jak chcesz zacząć swoją przygodę z inwestowaniem za pomocą EA lub chcesz uzupełnić swoje portfolio to zapraszam Cię do zapoznania się z moją ofertą automatów jakie oferuję:

1. Obecnie mój najlepszy automat: DAX Auto Day Trader LT (oferta ważna tylko do 28 czerwca lub wyczerpania licencji): https://robertsmug.pl/dax-auto-trader-lt

2. EA Strategia Otwarcia na DAX / DAX Breakout Strategy: https://robertsmug.pl/produkt/ea-strategia-otwarcia-na-dax-dax-open-strategy

3. EA Kupuj Strach: https://robertsmug.pl/produkt/prosty-i-skuteczny-system-automatyczny-na-dax/

============

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowymi informacjami o moich wpisach, webinarach i systemach, kliknij poniżej i zapisz się na listę.

 

Polub moją stronę na Facebook`u: https://www.facebook.com/ProfitInvestingEU/

Aby nie ominęło Cię żadne video w przyszłości proszę zapisz się na moją listę mailingową na dole strony oraz subskrybuj też mój kanał na YouTube tutaj.

Masz pytania dzwoń: +48 698 668 336 lub pisz!

Pozdrawiam

Robert Smug

 

Informacje przedstawione na tej stronie nie stanowią „rekomendacji inwestycyjnych”, ani „informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku). Osoby czytające treści, które są tu publikowane, podejmują decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.