Pokazuję jak skutecznie inwestować na rynkach finansowych. Pozdrawiam Robert Smug.

pl en

Liczy się trend i nic więcej czyli o tym na czym się skupić….

Dodano: 19-Lip-2017

Liczy się trend i nic więcej czyli o tym na czym się skupić….

 

Właśnie jestem w trakcie lektury książki Michael`a W. Covel`a  ” Trend jest Twoim Przyjacielem. Trudna droga do łatwych zysków”. Zanim przejdę do sedna dzisiejszego wpisu na początek chciałbym zacytować kilka bardzo obrazowych fragmentów z tej książki, wokół których obecnie obraca się mój trading:

„Największa zaletą podążania za trendem jest to, że stosując tę strategię, nie trzeba nic wiedzieć o cenie ropy naftowej. Nie trzeba śledzić popytu i podaży ropy…… Jeżeli podążacie za trendem, w ogóle nie musicie się tym zajmować. Jeżeli rynek idzie w górę kupujecie…..”.

„Zwolennicy gry z trendem stosują podejście „nie muszę nic wiedzieć o rynku”. „Gracza podążającego za trendem interesuje wyłącznie to, w którą stronę zmierza akurat kurs…”.

„… podążanie za trendem sprawia wrażenia strategii nieskomplikowanej, ale w istocie jest metodą wyrafinowaną, złożoną i niezwykle cenną. Korzystają z niej skuteczni inwestorzy z całego świata.”

„Po mino dowodów na to, że podążanie za trendem jest strategią zyskowną wiele osób nie potrafi przyjąć tego do wiadomości…. Warto podążać a trendem własnie dlatego, że strategia ta pod względem zyskowności bezsprzecznie deklasuje wszystkie pozostałe.

I na końcu coś co jest jedną z najistotniejszych kwestii w inwestowaniu, jak nie najważniejszą:

„Podstawą spekulacji jest nastawienie umysłowe. Nie wierzycie?… Droga wolna, ale nie minie wiele czasu jak splajtujecie.”

O tym, że tak naprawdę można zarobić na rynkach finansowych i nie tylko na nich, grając zgodnie z głównym trendem mówię już od jakiegoś czasu. Poddaję też w wątpliwość stosowanie innych technik, gdyż tak naprawdę i za ich pomocą zarabiamy w dłuższym okresie czasu wtedy kiedy jest trend czyli wg mnie lepiej skupić się na technice wyższego rzędu niż na niższego. Natomiast rozumiem też chęć polemizacji, że mną w tym temacie przez osoby mające odmienne zdanie.

Dzisiaj chciałbym  przedstawić kolejny argument, który nasunął mi się do głowy podczas moich przygotowań do egzaminu na Doradę Inwestycyjnego i studiowaniu teorii rachunku prawdopodobieństwa i statystyki. Dlaczego większość osób zajmujących się inwestowaniem traci? Ponieważ większość stosuje podejście bardzo krótkoterminowe czyli otwiera pozycje średnio na kilka godzin, oraz zamyka pozycje z małymi relatywnie zyskami w stosunku do pojawiających się na ich koncie strat. Generalnie taki styl gry podobny jest do rzucania monetą. W dużej ilości prób wyrzucimy co najwyżej równą liczbę orzełków i reszek, 50/50. Przekładając to na inwestowanie co najwyżej jesteśmy w stanie wyjść na zero. Jednak jak dodamy do tego spready, swapy, prowizje, które są dla nas kosztem i negatywnie wpływają na wynik to niestety tracimy. W ogóle nie wspominam tutaj o zarządzaniu wielkością pozycji.

Co natomiast daje nam gra z trendem? Daje nam już pewną przewagę nad pozostałymi uczestnikami, ta przewaga wynosi w zależności od okresu, instrumentu, systemu od 52% do 60%. Przy grze z trendem utrzymujemy pozycje dłużej niż krócej, mniej stresu, więcej czasu na przemyślenia co do otwartych pozycji. Dlatego wszystkich zachęcam przede wszystkim do szukanie instrumentów bądź momentów trendowych na rynkach, oraz próbowanie tworzenia własnych systemów właśnie pod grę z trendem.

Mogę tylko podpowiedzieć, że bardzo pewnym sposobem na sukces w długim terminie jest znalezienie rynku trendowego lub wytypowanie rynku, który wydaje nam się, że będzie trendowy, poszukanie jakiejś wąskiej konsolidacji, następnie przyłączenie się do ruchu na tym instrumencie w momencie wybicia tej konsolidacji oraz w miarę jak ruch się rozwija pozytywnie po naszej myśli dokładanie kolejnych pozycji 🙂 Wierzcie mi działa. Zresztą pokazywałem to podczas ostatniego mojego webinaru i staram się pokazywać na moich analizach rynkowych do których także zapraszam do oglądania.

=======

Jak grać zgodnie z trendem wg mojego podejścia możesz nauczyć się także podczas mojego szkolenia indywidualnego, więcej na jego temat przeczytasz tutaj. Lub możesz zakupić moją gotową automatyczną strategię inwestycyjną EA R-Trader tutaj.

=======

Najlepiej podejście trendowe widać na wykresie poniżej. Jest to wykres dzienny. Instrument w sumie nie ważny, ważne, że jest trend. Na niebiesko zaznaczyłem miejsca konsolidacji, gdzie można było się do takiego trendu dołączyć. Oczywiście zdradzę, że to jest rynek rynek cukru.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania – zapraszam do kontaktu.

Mail: robert (at) profittrader.pl

lub na Skype: smug.robert lub po prostu zadzwoń +48 698 668 336

Pozdrawiam serdecznie

Robert Smug

Trader, Inwestor, MBA

PS. 1

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis proszę podziel się nim na Facebooku:

PS. 2

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowymi informacjami o moich wpisach, webinarach i systemach, kliknij poniżej i zapisz się na listę.