Pokazuję jak skutecznie inwestować na rynkach finansowych. Pozdrawiam Robert Smug.

pl en

Środa najlepszym statystycznie dniem do gry na konsolidacje na DAX

Dodano: 11-Maj-2016

Czy każdy dzień tygodnia wykazuje takie same tendencje do gry na DAX w długim terminie? Jak się okazuje  nie. Jest jeden taki dzień w tygodniu, kiedy lepiej grać w kierunku przeciwnym do trendu lub na kontynuację konsolidacji. Pod pojęciem tendencje do gry, mam na myśli grę zgodną z trwającym trendem lub grę przeciwną do aktualnego trendu/konsolidację. Aby dokładnie to zobrazować, pokażę to na kilku zdjęciach poniżej, żeby nikt nie miał co do tego żadnych wątpliwości:

Rysunek nr 1: Gra z trendem po wybiciu z konsolidacji: Kupujemy, gdy cena idzie w górę lub sprzedajemy, gdy cena idzie w dół.

2016-05-11_095754

Gra nr 2: Gra przeciwko trendowi lub na kontynuację konsolidacji: Kupujemy, gdy cena dochodzi do dolnej granicy konsolidacji lub sprzedajemy, gdy cena dochodzi do górnej granicy konsolidacji.

2016-05-11_095945

Takim właśnie specjalnym dniem, kiedy warto grać  inaczej niż w pozostałe, jest środa. W pozostałe dni tygodnia, statystycznie lepiej grać na wybicia, natomiast w środę lepiej nastawić się na grę na odwrót, co zaraz postaram się udowodnić. 🙂

Testy przeprowadzę od stycznia 2015 r., oczywiście na niemieckim indeksie DAX, za pomocą automatu EA Freedom, o którym możesz poczytać tutaj. W zeszłym roku zauważyłem, że właśnie w środę rynek nie wykazuje zbytniej tendencji do jakiejś dużej trendowości. Wynika to głównie z dwóch faktów:

 W środę po 20.00 poznajemy z reguły minutki z posiedzenia FOMC i do tego czasu inwestorzy czekają na decyzję, zanim będą wyraźnie kupowali lub sprzedawali. Obecnie FOMC prowadzi raczej ustabilizowaną politykę monetarną i rynek nie ma już tak dużych oczekiwań jak jeszcze kilak lat temu.

 Poza tym, posiedzenia EBC odbywają się w czwartki, stąd ponownie środa jest takim dniem wyczekiwania na decyzje następnego dnia.

 

Jakie założenia przyjąłem do testów?

 

 Gram w ujęciu tylko DayTradingowym, czyli otwieram pozycje w godzinach porannych i zamykam tuż przed 22.00.

 – Czekam na wybicie konsolidacji/zakresu otwarcia, jakie rysuje się pomiędzy 8.00 a 10.00 rano. SL równa się wielkość tego zakresu, TP równa się także wielkości tego zakresu.

 Otwartych zleceń w żaden sposób nie modyfikuję, tylko czekam na wykonanie TP, SL lub zamkniecie pozycji na koniec dnia.

 Testy przeprowadzam grając 1 lotem, gdzie 1 pkt równa się ok. 10$. W MT4 nie ma możliwości testów w PLN.

Testy przeprowadziłem w dwóch wariantach:

 

Wariant I

Gram wybicie zakresu otwarcia zgodnie z kierunkiem wybicia, czyli jak cena dochodzi do górnej jego granicy to kupuje, jak dolnej to sprzedaje, tak jak na Rysunku nr 1. Testy takiego sposobu prezentuję poniżej. Jak widać, taki sposób gry od Stycznia 2015 r. wygenerowałby stratę wynoszącą – 8 600$.

2016-05-11_112738

Wariant II

Gram wybicie zakresu otwarcia przeciwnie do kierunku wybicia, czyli gdy cena dochodzi do górnej jego granicy   sprzedaję, jak do dolnej   kupuję, tak jak na Rysunku nr 2. Konkretne rozegranie tego Systemu wyglądałoby jak na rysunku poniżej, gdzie pokazałem je na przykładzie pozycji Buy (kupuj). Dla Sell (sprzedaj) byłoby na odwrót.

2016-05-11_114845

Testy takiego sposobu prezentuję poniżej. Jak nietrudno się domyślić i co widać poniżej, taki sposób gry wygenerowałby od stycznia 2015 r. zysk wynoszący 9 065$ = 36 260 PLN. Na rysunku poniżej zaznaczyłem także istotne elementy analityczne takiego Systemu.

2016-05-11_111615

Jakie płyną stąd wnioski?

 

Wg mnie warto zwracać uwagę na dzień i sposób gry, jaki chcemy realizować. Jeżeli do tej pory zastanawiałeś się, dlaczego traciłeś, to może przeanalizuj swoje wyniki i sprawdź, jak grałeś pod kątem konkretnego dnia tygodnia: Grałeś na odwrócenie trendu w dni, kiedy DAX lubi go kontynuować lub na kontynuację trendu, kiedy lubi się konsolidować.

Przedstawiony przeze mnie powyżej opis jest prawie gotowym Systemem inwestycyjnym, który możesz zacząć testować w środy, ale proszę    rób to z rozwagą, rynek zawsze może zmienić swoje zachowanie. W poprzednich latach DAX tak się nie zachowywał. Zapraszam Cię do założenia konta jeżeli, jeszcze go nie masz, u jednego z brokerów, których polecam. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

PS 1

Otwórz konto inwestycyjne z mojego polecenia i odbierz 4 bonusy o wartości 2977 PLN. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

PS 2.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowymi informacjami, a nie jesteś jeszcze na mojej liście mailingowej, to kliknij poniżej i zapisz się na nią:

2015-10-25

W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Mail: robert (at) profittrader.pl

lub na Skype: smug.robert lub po prostu zadzwoń +48 698 668 336

Pozdrawiam

Robert Smug