Pokazuję jak skutecznie inwestować na rynkach finansowych. Pozdrawiam Robert Smug.

pl en

Koniec platformy MT4

Dodano: 19-Lis-2016

Koniec najpopularniejszej platformy tradingowej na świecie – MT4 – jest już coraz bliżej.

Rosyjska firma MetaQuotes, która stworzyła oprogramowanie MT4 nie chce już dłużej wprowadzać aktualizacji do platformy MetaTrader 4. Woli całkowicie skupić się na jej następcy – platformie MetaTrader 5 (MT5) – taką informację przekazał we wtorek 15.11.2016 r., korespondent Finance Magnates, podczas Finance Magnates London Summit, powołując się na Anthony’ego Papaevagotou, dyrektora sprzedaży w MetaQuotes.

Platforma MT4 to teraz przecież najpopularniejsza platforma. Jakie konsekwencje może to mieć dla nas, traderów?

Wg mnie są konsekwencje pozytywne i negatywne.

Zacznę od tych negatywnych. 🙂

♦ Prawdopodobnie za jakiś czas część z brokerów zrezygnuje z oferowania platformy MT4, już dziś platformę MT5 oferuje wielu dużych graczy, ale nadal nie znajdziemy jej w ofercie żadnego polskiego brokera. MT5 różni się dość znacznie od MT4. W MT5 mamy np. inne rodzaje zleceń, które są podobne do rynku kontraktów terminowych. Np. dopiero niedawno pojawiła się możliwość otwierania na platformie MT5 zleceń przeciwnych, czyli jednoczesnego otwierania pozycji Sell i Buy, opcji, która jest standardem w MT4. Generalnie trzeba będzie nauczyć się obsługi nowej platformy.

♦ Na platformie MT4 mamy możliwość korzystania z wielu wskaźników, skryptów, EA. Niestety programy działające na MT4, nie działają na MT5. Jeżeli ktoś wykorzystuje takie rozwiązania, będzie musiał przepisać je na platformę MT5. Nie jest to niestety dobra wiadomość także dla mnie.

A teraz pozytywne aspekty tej zmiany:

♦ MT5 do przede wszystkim dobry kierunek w ukróceniu wszelkich złych praktyk brokerów MM i zbliżenie się tej platformy w stronę rozwiązań, jakie możemy znaleźć wśród brokerów operujących na rynku kontraktów terminowych i akcji. Jednym z takich przykładów jest możliwość podłączenia do tej platformy notowań dostarczanych przez firmę CQG.

Pewnie większość osób nie zna firmy CQG, jest to jedna z największych firm na świecie, dostarczająca kwotowania bezpośrednio z rynku kontraktów terminowych i akcji. Co to oznacza? Do tej pory każdy broker to był tak naprawdę inny rynek kwotowań poszczególnych instrumentów. Różni brokerzy mieli różne wartości dla Euro, DAX etc. CQG natomiast dostarcza, niezależnie od brokera, zawsze te same dane dla każdego instrumentu. Dla osób tworzących EA, np. dla DAX lub Ropy, w przypadku korzystania z kwotowań CQG, znika problem jakości modelowania danych i różnych wyników EA pomiędzy brokerami. Minus niestety jest taki, że na rynku kontraktów terminowych nie ma nic za darmo i takie dane kosztują, ale według mnie warto z nich korzystać, jeżeli ktoś tworzy EA.

♦ Już w tej chwili na MT5 jest też dostępnych wiele rozwiązań, które oferuje MT4.

Tak jak kiedyś ktoś powiedział, jedyną stałą rzeczą w naszym życiu jest zmiana i pewnie za jakiś czas będzie się trzeba przestawić na nową platformę. Kiedy to nastąpi? Ostatecznie nie wiadomo, może za 2, może 3, a może za 5 lat.

Cały wpis po angielsku, dotyczący dalszego rozwoju MT4 i MT5, możesz przeczytać na stronie Finance Magnates, klikając tutaj.

PS

Brokerzy, których polecam nadal oferują przede wszystkim MT4. 🙂 Wybierz jednego z nich
i odbierz moje 4 bonusy oraz przetestuj moją EA OIL Trader przez 3 miesiące za darmo. Więcej info znajdziesz tutaj.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania – zapraszam do kontaktu.

Mail: robert (at) profittrader.pl

lub na Skype: smug.robert lub po prostu zadzwoń +48 698 668 336

Pozdrawiam serdecznie

Robert Smug

Trader, Inwestor, MBA

PS

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowymi informacjami o EA i jej wynikach, kliknij poniżej i zapisz się na listę:

2015-10-25