Pokazuję jak skutecznie inwestować na rynkach finansowych. Pozdrawiam Robert Smug.

pl en

Bardzo dobry System inwestowania na akcjach

Dodano: 24-sie-2016

Dziś chciałbym przedstawić Tobie bardzo dobry System inwestowania na akcjach oraz krótko opisać kilka wniosków i obserwacji, jakie wyniosłem z lektury książki  Nicolasa Darvasa „Jak zarobiłem 2 000 000 $ na giełdzie”, w której autor przedstawia ten właśnie System.

1PRES_JAK2M2
Dlaczego w ogóle zainteresowała mnie ta książka?

Po pierwsze, jej autor w swoim tradingu wykorzystywał bardzo popularną koncepcję boxów, czyli gry na wybicie konsolidacji.

Po drugie, posługiwał się nią już pod koniec lat 50. XX wieku.

Po trzecie, grał tylko zgodnie z trendem, co w przypadku akcji oznaczało, że tylko kupował.

W książce opisana jest też cała 5-letnia droga autora od, nazwijmy to, ślepego podążania za tłumem, poprzez powolne tworzenie własnego sposobu inwestowania, aż do ostatecznego zarobienia 2 mln $ w 18 miesięcy. 2 mln$ autor zarobił pod koniec lat 50., co na dzisiejsze czasy oznaczałoby zysk ok. 4 mln $.

Zanim przejdę do opisu Systemu, najpierw kilka ciekawych wniosków, jakie płyną z tej książki:

1.Autor inwestował, nie spoglądając na wykresy, w oparciu głównie o interwał dzienny i tygodniowy. Dla wielu dzisiejszych inwestorów wydaje się to nie do pomyślenia. W książce opisany jest też okres w życiu Darvasa, kiedy to miał on możliwość śledzenia na bieżąco notowań, co skutkowało drastycznym spadkiem wyników. Dlatego autor ponownie odizolował się od bieżącego śledzenia wyników i sprawdzał tylko dane w ujęciu dziennym.

2. Co ciekawe, okazuje się, że wielu znanych inwestorów, o których wiemy, iż odnieśli sukces, swoje zyskowne pozycje utrzymywało zawsze znacznie dłużej niż stratne, które dość szybko zamykali.  Z książki możemy dowiedzieć się, że na sukces autora złożyło się dokładnie  to samo, co zresztą sam zauważył. Im dłużej trzymał zyskowną pozycję, tym lepsze osiągał rezultaty.

3. W czasie gdy odnosił największe sukcesy, jak ognia wystrzegał się rad wszelkiego rodzaju maklerów, doradców, analityków. Im więcej ich słuchał, tym gorsze odnosił rezultaty, im mniej ich słuchał, a bardziej ufał swojemu Systemowi i sobie, tym jego rezultaty były lepsze. Osobiście mam dokładnie takie samo podejście.

4. Do ostatecznego Sukcesu w Tradingu bardzo ważna była dyscyplina i kontrola swoich emocji czyli tzw. Psychologia.

Teraz postaram się krótko omówić System autora. Aby zapoznać się z całym jego opisem i historią Darvasa, zachęcam Cię do przeczytania książki autora „Jak zarobiłem 2 000 000 $ na giełdzie„, którą możesz zdobyć klikając w ten link.

Darvas inwestował tylko na małych i średnich spółkach, w większość przypadków należących do sektorów o największym potencjale wzrostów.

Wśród tych spółek szukał takich, na których w ostatnim czasie pojawił się ponadprzeciętny wolumen obrotów i spółka zaczynała piąć się w górę, wyznaczając historycznie nowe szczyty. Co ciekawe, moje osobiste zdanie co do skuteczności wolumenu jest takie, że sprawdza się on najlepiej na małych i średnich spółkach i tam przede wszystkim warto szukać jego  zastosowania.

Po wytypowaniu interesującej go spółki, najpierw obserwował ją przez pewien czas. Jeżeli spółka nadal pięła się w górę, początkowo dokonywał tzw. zakupu małej liczby akcji, a dopiero potem większych pakietów i to kilkukrotnie, co oznacza, że w swoim Systemie stosował nieświadomie piramidowanie pozycji.

Zawsze kupował, jak to sam określił, po najwyższych cenach w momencie, kiedy po wzroście cena ukształtowała tzw. ramkę (box) poprzez zlecenia oczekujące.

Miał swój sprawdzony sposób wyznaczania boxów, których szczyt/dołek był potwierdzony, kiedy cena nie naruszyła jego górnego lub dolnego zakresu przez min. 3 dni.

Każdą pozycję zabezpieczał zleceniem SL, co oczywiście skutkowało tym, że dość często łapał SL’e, jednak nie przeszkadzało to mu zarobić sporej sumy pieniędzy. Często także zdarzało się, że pomimo SL, ponownie kupował spółkę po wyższej cenie.

Nie stosował jako takich zleceń TP, pozycję zamykał albo poprzez podnoszenie SL’a, albo ręcznie, kiedy uznał, że koniec wzrostów zbliża się ku końcowi.

Przykład jednej takiej transakcji z książki Daversa możecie zobaczyć poniżej:

2016-08-24_132023

Reasumując, książkę Nicolasa Darvasa „Jak zarobiłem 2 000 000 $ na giełdzie” czyta się szybko, jest ona bardzo wciągająca. Wiele wspólnych cech jego Systemu można znaleźć w  innych systemach Traderów, którzy odnieśli sukces w inwestowaniu. Osobiście w  obecnym tradingu stosuję wiele wspólnych cech z jego Systemem, gram przede wszystkim z trendem, czyli najprostszym sposobem zarabiania na rynku. 🙂 W tym miejscu chciałbym Cię też zachęcić do zapoznania się moją ofertą automatów, głównie inwestujących właśnie z trendem: kliknij w ten link. 

Jak zwykle zachęcam Cię też do komentowania i wypowiadania swoich opinii.

W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Mail: robert (at) profittrader.pl

lub na Skype: smug.robert lub po prostu zadzwoń +48 698 668 336

Zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam serdecznie

Robert Smug

Trader, Inwestor, MBA

PS

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowymi informacjami o EA i jej wynikach, kliknij poniżej i zapisz się na listę:

2015-10-25