Pokazuję jak skutecznie inwestować na rynkach finansowych. Pozdrawiam Robert Smug.

pl en

Dla kogo jest najlepszy trading automatyczny?

Dodano: 22-Paź-2017

Dla kogo najlepszy jest trading automatyczny?

Dziś postanowiłem podzielić się z Tobą kilkoma moimi doświadczeniami na temat tego dla kogo jest najlepszy Trading Automatyczny. Jakie są jego zalety oraz z jakimi wiąże się pułapkami. Wszystko to opiszę na podstawie własnych kilkuletnich doświadczeń. Mam nadzieję, że z tego tekstu wiele osób wyciągnie bardzo dużo pomocnych wskazówek. Jak zwykle zapraszam do dyskusji w komentarzach pod wpisem.

Zacznę od przedstawienia podstawowej różnicy między tradingiem automatycznym a manualnym. W tradingu manualnym ludzie sami prawie podejmują non-stop decyzję na temat tego jak reagować na to co się dzieje na rynkach. Czy i kiedy otworzyć pozycje na danym instrumencie, jak i gdzie ją zabezpieczyć, gdzie zamknąć. W większości przypadków jest to proces mało powtarzalny, wymagający od każdego bardzo dużego zaangażowania i skupienia. Część osób stosuje jakąś formę podejścia mechanicznego, wtedy przypomina to trochę trading automatyczny, ale z mojego własnego doświadczenia oraz podpatrywania innych osób rzadko kiedy komuś udaje się przez dłuższy czas utrzymać dyscyplinę i co jakiś czas dochodzi do momentów nie konsekwencji, które często kosztują bardzo dużo kapitału lub jakąś utraconą korzyść w postaci nie otworzenia pozycji, która mogłaby być zyskowna.

Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, że trading manualny jest bardzo absorbujący co wymaga bardzo usystematyzowanego podejścia. Z racji inwestowania przy udziale dużej dźwigni, należy bardzo dużą wagę przyłożyć do zarządzania ryzykiem.

Sprawa zupełnie inaczej wygląda w przypadku tradingu automatycznego. W przypadku tego rodzaju inwestowania korzystamy już z automatycznego rozwiązania (systemu), ukrytego w kodzie EA, które dokładnie wie, po spełnieniu jakich warunków ma otworzyć pozycję, zamknąć, jak zarządzać ryzykiem, etc. Tutaj mogę wyróżnić dwa istotne etapy pracy z systemem. Pierwszy etap, który jest najbardziej czasochłonny to jest tworzenie, udoskonalanie i optymalizacja systemu. Etap ten zajmuje w zależności od systemu od kilku tygodni do kilku lat.

Drugi etap to samo użytkowanie systemu. Z reguły wymaga on od nas tylko samego nadzorowania pracy nad EA, ewentualną optymalizację i sprawdzanie warunków rynkowych czy nie ulegają pogorszeniu, czyli inaczej mówiąc czy przewaga na podstawie której system jest zyskowny nadal występuje na rynku. Drugi etap jest tą właśnie istotną różnica między tradingiem manualnym a automatyczny. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu systemu, który ma faktycznie przewagę, to dzięki niemu nasze zaangażowanie na rynku spada do niezbędnego minimum. Czas zaoszczędzony możemy przeznaczyć na inne nasze aktywności.

To po tym wstępie czas przejść do szczegółów. Pominę fakt dla kogo jest odpowiedni trading manualny, bo nie o tym jest ten wpis, tylko napisze dla kogo może być odpowiedni automatyczny.

Pierwszą grupą osób, które bardzo często korzystają z takiego rozwiązania są osoby zapracowane, dla których trading/inwestowanie to tylko któreś zajęcie z kilku.  Spotkałem już wielu właścicieli firm, menadżerów, specjalistów, którzy po zajęciu się tradingiem mówili, że nie wiedzieli ile wymaga on zaangażowania. Również poświęcenie mu czasu sprawiało, że zaniedbywali swoje główne zajęcia zawodowe, rodzinne.

Drugą grupą to osoby, które inwestując już jakiś czas z rożnych powodów nie mają rezultatów. Jeżeli nie mają rezultatów tzn., że robią coś nie tak, lub nie rozumieją jak należy inwestować, lub nie rozumieją zarządzania ryzykiem, lub po prostu kwestie związane z psychologią inwestowania uniemożliwiają im skuteczne inwestowanie.

Teraz dochodzimy do kolejnej kwestii to czy zdecydować się na gotowe rozwiązania (automaty) czy spróbować samemu coś stworzyć. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

=========

Chcesz zacząć swoją przygodę z inwestowaniem za pomocą EA lub chcesz uzupełnić swoje portfolio to zapraszam Cię do zapoznania się z moją ofertą automatów jakie oferuję:

EA OIL Traderhttp://robertsmug.pl/produkt/ea-oil-trader-1-10/

EA R-Traderhttp://robertsmug.pl/produkt/ea-r-trader-gold-dax-oil/

=========

Tworzenie skutecznego systemu, zajmuje sporo czasu. Jasne można szybko zlecić stworzenia jakiegoś kodu ale doprowadzenie go do wersji, kiedy uruchomimy go na koncie realnym trwa naprawdę bardzo dużo czasu. Tak jak pisałem wcześniej od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Z tym, że te kilka tygodni to dotyczy raczej stworzenia systemu będącego już modyfikacją wcześniej działającego systemu. Wg mnie taką medianą jest okres 1 roku. Żeby coś stworzyć potrzebny jest do tego jakiś pomysł. Moje doświadczenia w tym zakresie są takie, że wiele osób, które myślało, że ich podejście do inwestowania działa, tylko brakowało im czasu na jego regularne stosowanie lub przeszkadzały im inne czynniki, po zakodowaniu swojego systemu dowiadywało się, że jest on po prostu nie skuteczny.

Nie chcę jednak nikogo do tego zajęcia zniechęcać. Sam zlecając napisanie systemów opartych na powszechnie dostępnych technikach dowiadywałem się, co działa a co nie działa. Np. metody wolumenowe, ichimoku, fale eliota, etc….. można wyrzucić do kosza jeżeli chcemy je zautomatyzować. Jasne ktoś zaraz powie, że on lub ktoś na tej technice zarabia i ja się z nim zgodzę, że można zarabiać. W każdej grupie gdzie 95% traci znajdzie się ktoś kto zarabia, w końcu 5 % zarabia. Jednak szansa, że znajdziemy się w tej grupie jest bardzo mała. Preferuję jednak techniki gdzie moje szanse są zdecydowanie większe. Np. proste techniki oparte na grze z trendem, gdzie moje szanse już rosną do 50%.

Trading automatyczny pozwala w bardzo łatwy i szybki sposób zweryfikować czy nasze podejście ma szanse na powodzenie i ewentualnie jakie.

Jeżeli ktoś po tym co napisałem jednak chciałby skrócić sobie czas tworzenia EA i zdecydować się na zakup jakiegoś systemu to tutaj też kryje się kilka zagrożeń. Po pierwsze na rynku mamy wiele dostępnych gotowych EA. W cenie od 10$ do 30 000$. Zawsze rodzi się problem co wybrać. Sam w swoim życiu zakupiłem kilkanaście gotowych EA. 75% z nich okazało się bez użytecznych. Ale czy to dobrze czy źle? Z perspektywy czasu uważam, że to wcale takie złe nie było. Zdobyłem doświadczenie co działa, teraz bardzo uważnie przyglądam się automatowi zanim go kupię, wiem co działa a co nie działa. Jednak za każdym razem zaoszczędziłem mnóstwo czasu jeżeli miałbym sam tworzyć nowy automat. A mój czas jest ograniczony, w ciągu roku mogę maksymalnie stworzyć 5 nowych strategii.

Proces ten można porównać idealnie do biznesu, zwłaszcza farmakologicznego. Jest część spółek która specjalizuje się tylko w tworzeniu nowych leków, które potem sprzedają innym firmom. Te inne firmy aby oszczędzić czas na początkowe prace badawcze wolą poszukać gotowych rozwiązań z dostępnych na rynku i dalej je rozwijać i sprzedawać samodzielnie. Jest wiele leków, które okazuje się nie wypałami, tylko kilka przynosi dobre efekty a co za tym idzie zyski i na tym własnie polega biznes.

Aby stworzyć EA też nie musisz być programista. Sam osobiście raczej słabo znam się na pisaniu automatów, wszystkie prace zlecam profesjonalistom w tym zakresie.

Ostatnia ważna uwaga to jak zdecydujemy się na zakup jakiegoś gotowego systemu to należy dobrze go poznać. Mam wiele doświadczeń z osobami, które decydowały się na zakup gotowego systemu, a potem go porzucały przy pierwszym spadku kapitału uznając system za nieskuteczny. Kłania się tutaj psychologia inwestowania, która ma także duże znaczenie w przypadku tradingu automatycznego. Z reguły nawet najlepszy system ma okresy gorsze i trzeba się na to przygotować. A na wszystkich „guru” inwestowania pokazującym tylko zyskowne pozycje radzę wziąć bardzo dużą poprawkę, albo nie pokazują wszystkiego, tylko same zyskowne pozycje, albo „kiszą” straty, co wiąże się z mega ryzykiem bankructwa w przyszłości.

W miedzy czasie jak chcesz zacząć swoją przygodę z inwestowaniem za pomocą EA lub chcesz uzupełnić swoje portfolio to zapraszam Cię do zapoznania się z moją ofertą automatów jakie oferuję:

EA OIL Traderhttp://robertsmug.pl/produkt/ea-oil-trader-1-10/

EA R-Traderhttp://robertsmug.pl/produkt/ea-r-trader-gold-dax-oil/

W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam

Robert Smug

+ 48 698 668 336

robert@profittrader.pl

PS.

Jeżeli jesteś na mojej stornie po raz pierwszy i chcesz być na bieżąco z nowymi informacjami o moich wpisach, webinarach i systemach, kliknij poniżej i zapisz się na listę.