Pokazuję jak skutecznie inwestować na rynkach finansowych. Pozdrawiam Robert Smug.

pl en

Czym różni się trading automatyczny od ręcznego? Cz. 2

Dodano: 1-lut-2019

Czym różni się trading automatyczny od ręcznego? Cz. 2

 

Zapraszam do zapoznania się z druga częścią wpisu dotyczącego różnic między inwestowaniem automatycznym a inwestowaniem ręcznym. Jeżeli ktoś nie czytał pierwszej części to może zapoznać się z nią tutaj: Czym różni się trading automatyczny od ręcznego? Cz. 1

Czwartą istotną różnicą dla mnie między tradingiem ręcznym a automatycznym to nauka odpowiedniego wyciągania błędów z przeszłości i dostosowywanie się do zmieniających się warunków rynkowych. Generalnie wszystko zależy tutaj od ludzi. Podstawa to posiadać w sobie zdolność do oceny tego co się dzieje np. z rynkiem w odniesieniu do wyników naszego systemu lub w przypadku tradingu manualnego to jak nasze zachowania wpływają na nasze wyniki, np zbyt często otwieranie pozycji, tzw. over-trading, brak cierpliwości do wyczekania sygnału etc. Generalnie z moich obserwacji wynika, że mało osób ma taką zdolność aby panować nad tym co robi w sposób przemyślany, nawet jak chcą to i tak od czasu do czasu zdarza im się po prostu ulec emocjom. Niestety eliminacja takich błędów jest podstawą do zarabiania w długiej perspektywie czasowej. Problem z taką analizą polega także na tym, że potrzeba do tego bardzo dużo cierpliwości i czasu. W przypadku tradingu automatycznego moje doświadczenia też są takie, że  należy bacznie przyglądać się wynikom EA i zachowaniu rynku. Raz stworzony automat wymaga co jakiś czas, w zależności od interwału czasowego na jakim inwestuje, aktualizacji. Trading automatyczny ma tu jedną przewagę nad ręcznym, wszystko co modyfikujemy lub optymalizujemy, możemy od razu przetestować w testerze. Nie musimy czekać na rezultat kilka miesięcy lub tygodni, wynik mamy od razu czy zmiany jakie wprowadzamy są dobre czy złe, ale jeszcze raz zaznaczam autor lub użytkownik automatycznej strategii musi chcieć to robić.

Piątą istotną dla mnie różnicą jest fizyczność tradingu ręcznego. W poprzednim wpisie wspominałem o czasie, który jest powiązany z tym co napisze poniżej. Fizyczność w przypadku tradingu ręcznego, zwłaszcza na niskich interwalach to po prostu konieczność obecności przed monitorami. Jak nie siedzimy to nie inwestujemy. Trading automatyczny i ręczny ale na wysokich interwalach czasowych D1, W1, nie wymaga ciągłego siedzenia przed monitorami. Szósta różnica dla mnie to zupełnie inny pkt skupienia przy uprawianiu tych dwóch rodzajów tradingu. W przypadku tradingu ręcznego, znowu zaznaczę na niskich interwałach czasowych, cały czas musimy myśleć i szukać odpowiedniego pkt wejścia i wyjścia z pozycji, zarządzania nią etc. To generalnie rodzi stres, a najlepsze wyniki osiąga się podejmując decyzje przy minimalnym jego poziomie. W tradingu automatycznym my nie musimy skupiać się nad powyższymi rzeczami, one są przeważnie wykonywane przez automat. Natomiast bardziej np. zwracamy uwagę na jakością wykonywania zleceń przez brokera, kosztami transakcyjnymi, niezwykle istotnymi w długim okresie czasu, na zapewnienia właściwych warunków do działania automatów. Trading ręczny na wysokich interwałach czasowych, też możemy w pewien sposób zautomatyzować, będzie on zawsze jednak pewnego rodzaju hybrydą między tradingiem ręcznym a automatycznym.

I ostatni siódmy punkt, który wg mnie jest wspólny dla tych rodzajów inwestowania, to niezależnie, którym rodzajem będziemy się zajmowali, z każdym z nich wiąże się niepewność co do wyniku jaki osiągniemy w przyszłości. Jej się po prostu nie da ominąć. Tak jak pisałem na początku pierwszej części tej artykułu, wiele osób przecenia swoje możliwości i uważa, że można pokonać rynek, tak ja z moim doświadczeniem uważam, że nie zawsze jest to tak pewne. A jak nie jest coś pewne to nie powinniśmy poświęcać na to zajęcie więcej czasu niż musimy, część zaoszczędzonego czasu poświęcając na jakieś zajęcia alternatywne. Takie podejście do inwestowania sprawia, że wg mnie inwestowanie na wysokich interwałach czasowych lub za pomocą systemów automatycznych jest o wiele lepszym zajęciem niż np. day-trading lub scalping.

=======================

Zapraszam do zapoznania się z moją propozycją szkoleń na interwale dziennym zgodnie z metodologią podążania za trendem (Warsztat video Trend Trader, Szkolenie indywidualne) lub propozycją moich systemów automatycznychhttps://robertsmug.pl/szkolenia

=======================

Pozdrawiam

Robert Smug

Trader, Inwestor, MBA

Masz pytania dzwoń: +48 698 668 336

PS.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowymi informacjami o moich wpisach, webinarach i systemach, kliknij poniżej i zapisz się na listę.