Pokazuję jak skutecznie inwestować na rynkach finansowych. Pozdrawiam Robert Smug.

pl en

Czym różni się trading automatyczny od ręcznego? Cz. 1

Dodano: 29-gru-2018

Czym różni się trading automatyczny od ręcznego? Cz. 1

 

W tym wpisie postaram się wypunktować wszystkie istotne różnice pomiędzy tradingiem automatycznym i ręcznym. Wypiszę je na bazie mojego kilkuletniego doświadczenia, opartego zarówno na tradingu automatycznym jak i ręcznym. Nie zamierzam wydawać ostatecznej oceny, które z tych podejść jest lepsze, bo wg mnie każdy sam powinien to ocenić na podstawie własnych preferencji, doświadczenia, alokacji zasobów jakim jest np. czas lub znajomości siebie.

Zanim przejdę do wypisywania znanych mi istotnych różnic przedstawię na początek moją hierarchię postrzegania kto jak potrafi zarabiać w długim terminie czasu. Hierarchę tę ustaliłem wg trzech poziomów.

Zacznę od poziomu trzeciego, najsłabszym ogniwem w inwestowaniu na rynkach jest człowiek, poza jednym wyjątkiem, o którym za chwilę. Większość traci co o czymś świadczy. Większość jak próbuje inwestować to wydaje im się, że są w stanie pokonać rynek, a to z reguły rynek pokonuje ich. Wiele się oczywiście składa na ten obraz ale podsumowując osobiście uważam, że człowiek + inwestowanie = przede wszystkim strata i wynika to tylko z ogólnie dostępnej statystyki. Na drugim poziomie są systemy automatyczne, w których zaszyta jest jakaś zyskowna strategia inwestycyjna. Przewaga jaką posiada taka strategia nie musi być duża, ważne aby była ona zyskowna w długim terminie czasu. Każda taka strategia jest lepsza w zarabianiu pieniędzy na rynku niż człowiek z poziomu trzeciego. Poziom pierwszy to są, nazwijmy ich, super inwestorzy, ludzie, którzy osiągają lepsze wyniki niż systemy automatyczne i reszta inwestorów z poziomu trzeciego. Wg mnie nadal jest więcej inwestorów ludzi osiągających lepsze wyniki niż zyskowne systemy automatyczne ale tak naprawdę te dwa poziomy coraz bardziej się mieszają, jest wielu bardzo dobrych inwestorów osiągających ponad przeciętne stopy zwrotu jak i są też systemy, które osiągają lepsze stopy zwrotu niż ludzie. Często też te drugie działają tak dobrze gdyż są bacznie nadzorowane przez ludzi.

Ok to teraz postaram się wskazać głównie różnice pomiędzy tradingiem automatycznym i ręcznym. Z tradingiem ręcznym wiążą się dwie główne niedogodności w porównaniu do tradingu automatycznego. Przede wszystkim większość osób inwestująca ręcznie, głównie uprawiając day-trading albo scalping musi spędzać przed monitorem komputera bardzo dużo czasu. Wyjątek stanowią osoby inwestujące w ujęciu dziennym lub tygodniowym, które na inwestowanie poświęcają porównywalną ilość czasu co osoby inwestujące za pomocą systemów automatycznych (EA). Czas jest dobrem, którym należy umiejętnie gospodarować, nie można go cofnąć, raz poświęcony czas na jedną czynność nie będzie można inaczej przeżyć. Jeżeli np. na day-tradingu ciężko zarobić to po co na niego poświęcać czas?

Druga ważna różnica to im więcej czasu poświęcamy na inwestowanie tym większy akumuluje się w nas stres, w konsekwencji zawsze na koniec dnia czujemy się bardziej zmęczeni. Stres to także możliwość pomyłki, emocjonalnej reakcji na wydarzenia etc. Ponownie osoby inwestujące na interwale dziennym lub tygodniowym doświadczają zdecydowanie mniej stresu podobnie jak osoby inwestujące za pomocą EA. Systemy automatyczne nie mają też problemu ze stresem czy to grają w ujęciu dziennym czy kilkudniowym.

Trzecia rzecz na jaką warto zwrócić uwagę to przy tradingu ręcznym, decyzję o otwarciu jak i zamknięciu pozycji zawsze podejmuje człowiek. W sumie to jest bardzo pozytywny aspekt inwestowania. Dobrze doświadczony i wytrenowany inwestor czy trader często podejmuje zdecydowanie lepsze decyzje niż program. No właśnie i to co potrafi być dużym atutem często też staje się dużą niedogodnością. Czy zdarzyło się Wam czasami nie otworzyć pozycji pomimo, że widzieliście bardzo dobry moment na rynku, zgodny z Waszą strategią. Albo zamknęliście pozycje ze strachu podczas małej korekty po czym cena ponownie zaczęła poruszać się w kierunku w jakim mieliście zamkniętą pozycje lub nie zamknęliście jej w odpowiednim momencie, gdyż przemawiała przez Was chciwość i wydawało Wam się, że cena jeszcze będzie poruszała się dość długo w kierunku Waszej pozycji? Większość tych błędów popełnia spora grupa osób. Systemy automatycznie nie mają z tym problemu one otwierają pozycje jak spełnione są, zaprogramowane w kodzie, warunku rynkowe i zamykają pozycje także w momencie jak te warunki są spełnione. Jest też tego minus, źle zaprogramowane automaty grają czasami bez sensu i tracą.

W tym momencie kończę pierwszą część mojego wpisu, w drugiem poddam analizie kolejne aspekty inwestowania za pomocą strategi automatycznych i inwestowania ręcznego. Jak na razie na bazie tego co napisałem oraz moich przemyśleń wynika, że lepiej inwestować za pomocą EA lub ręcznie na interwale dziennym lub wyższym jeżeli chce się odnieść sukces. Zobaczymy jak będzie dalej. Jak masz swoje własne przemyślenia lub wiesz co lepiej działa napisz o tym w komentarzu.

=======================

Sprawdź moją propozycję Strategii automatycznych i szkoleń indywidualnych pod tym linkiem: https://robertsmug.pl/szkolenia

=======================

Pozdrawiam

Robert Smug

Trader, Inwestor, MBA

Masz pytania dzwoń: +48 698 668 336

PS.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowymi informacjami o moich wpisach, webinarach i systemach, kliknij poniżej i zapisz się na listę.