Pokazuję jak skutecznie inwestować na rynkach finansowych. Pozdrawiam Robert Smug.

pl en

Co dalej z tym EURO? Aktualizacja 22.10.

Dodano: 11-Wrz-2017

Co dalej z tym EURO?

 

Aktualizację wpisu znajdziesz na dole.

Dziś postanowiłem przyjrzeć się Euro, a w szczególności parze walutowej EURUSD.

Po pierwsze para ta od kilku miesięcy znajduje się w dość silnym trendzie wzrostowym, który od dołka jaki widzieliśmy, na tym instrumencie, w styczniu 2017 roku, dał zarobić ponad 1700 pipsów (niestety nie mnie 🙂 ) i wg mnie nadal mamy szansę na jego kontynuacje w najbliższych miesiącach z mniejszymi lub większymi korektami o czym poniżej.

Po drugie za wzrostami stoją przesłanki fundamentalne, które obecnie stara się zdyskontować rynek.

7.09 odbyło się posiedzenie banku ECB, po którym śledziłem konferencję Mario Draghi, jak ognia unikał on odpowiedzi na pytania czy obecny kurs euro sprzyja czy przeszkadza rozwojowi gospodarkom strefy euro oraz na jakim poziomie widział by poziom docelowy pary walutowej EURUSD. Dlaczego za tym Euro rośnie? Do rynku dociera coraz więcej sygnałów, że za chwile w strefie euro rozpocznie się zacieśnianie polityki monetarnej, co właśnie sprzyja umacnianiu się wspólnej waluty. Więcej szczegółów poznamy na październikowym posiedzeniu ECB. Gospodarki w strefie euro rozwijają się najlepiej od 2007 r. Wszystko to przekłada się na wzrost wspólnej waluty. ECB nie ma już tak dużych powodów jak jeszcze kilkanaście miesięcy temu aby „dodrukowywać” pieniądze.

Jak widzę euro na najbliższe miesiące? 

Całkiem możliwe, że w przeciągu kilku następnych miesięcy (styczeń-luty 2018 r.) zobaczymy poziom 1.3000 i powtórzymy scenariusz z lat 2004-2008, kiedy to euro po okresie kilkuletniej konsolidacji, wykonało ruch do góry wielkości tej konsolidacji, jak to widać na wykresie miesięcznym poniżej:

Potencjał wzrostów uważam za dość spory, potrzeba jedynie trochę cierpliwości. Obecnie para walutowa EUR/USD wyszła górą z konsolidacji, trwającej ponad 2 lata i może zmierzać zgodnie z zakresem konsolidacji w kierunku poziomu mniej więcej 1.3000 z większymi lub mniejszymi korektami o czym też należy pamiętać, gdyż rynek nigdy nie porusza się prostolinijnie w jednym kierunku. Ważne jednak jest obranie jednego kierunku i potem trzymanie się strategii.

Zatem jeżeli chodzi o mnie szykuję się przede wszystkim na zajęcie pozycji długich, z horyzontem czasowym kilku miesięcznym.

Więcej na temat co na bieżąco dzieje się na tej parze, w krótszym horyzoncie czasowym znajdziesz w moich analizach video jakie publikuję regularnie na blogu.

Otwórz konto u jednego z brokerów jakich polecam i odbierz moje bonusy:

  1. AvaTrade: www.avatrade.pl
  2. XTB: www.xtb.com/pl
  3. IC Markets: www.icmarkets.com

Więcej na temat bonusów przeczytasz tutaj.

Aktualizacja wpisu 22.09.2017

Na daną chwilę sytuacja, zarówno od strony technicznej jak i fundamentalnej, nie uległa zmianie. Para EURUSD znajduje się w wąskiej konsolidacji od kilku dni, wynoszącej ok 270 pipsów. Wygląda na to, że inwestorzy pilnują szczytów i mimo, że większość analityków nastawiona jest na spadki, EURUSD będzie rosło z większą lub mniejszą dynamiką, prawdopodobnie do następnego posiedzenia ECB, które odbędzie się 26.10.2017 r.

Osobiście nastawiam się także na wzrosty oraz dopuszczam przy takim trendzie korektę rzędu 20%-30% (300-500 pipsów) od szczytów, która byłaby dobrą okazją do zastosowania strategii „buy the dips” czyli kupuj dołki, jaką od roku obserwuję na amerykańskich indeksach. Jednak najbezpieczniejszym podejściem będzie poczekanie na wyrysowanie się formacji odwrócenia obecnych spadków na EURUSD lub kupno tej waluty po wybiciu nowych szczytów.

Pozdrawiam

Robert Smug

Trader, Inwestor, MBA

Masz pytania dzwoń: +48 698 668 336

PS.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowymi informacjami o moich wpisach, webinarach i systemach, kliknij poniżej i zapisz się na listę.